Jevrejski praznici
.
Interesantno je da za razliku od hrišćanskih praznika koji počinju u ponoć, jevrejski praznici počinju sa zalaskom sunca. Razlog za to je zato što dan u jevrejskoj tradiciji počinje i završava se zalaskom sunca. Izvor za ovakav „početak i kraj“ nalazi se u Tori (Starom Zavetu) u knjizi heb. Berešit (Postanje) galava 1.
„I bi veče i bi jutro, dan prvi.“
Ako uporedimo dve, tri ili više godina možemo da primetimo da se jevrejski praznici obeležavaju svake godine drugog datuma. To je tačno ako pratimo gregorijanski kalendar. Jevrejski kalendar je danas zasnovan na kombinaciji lunarnog i solarnog računanja vremena. Po ovome je sličan kineskom kalendaru koji meri mesece prema mesečevim a godine prema sunčevim ciklusima a različit od solarnog gregorijanskog kalendara i lunarnog islamskog kalendara. Što znači da se jevrejski praznici obeležavaju svake godine na isti datum ali u jevrejskom kalendaru.
Radi lakšeg razumevanja objanićemo na primeru praznika Hanuka (koji je postao popularan u svetu najviše zahvaljujući holivudskoj filmskoj industriji).
Hanuka po gregorijanskom kalendaru 2014. godine počinje 17. decembra, obzirom kako smo napisali, svaki praznik počinje uveče, prvi dan hanuke tj. prve hanuka sveće se pale 17. decembra uveče, obeležavajući prvi dan praznika. Godine 2013. prvi dan praznika bio je 28. Novembra, a 2015. godine će biti 7. decembra. Ali po jevrejskom kalendaru hanuka uvek počinje 25 Kisleva.
Jevrejski praznici mogu biti podeljeni npr. na Velike praznike (Šabat, Roš Hašana, Jom Kupur), Hodočasne praznike heb. Šaloš regalim (Pesah, Šavuot, Sukot), Spomen dani, manji praznici, postovi itd.
Lista i objašnjenje jevrejskih praznika: