Novije ustanovljeni praznici Jom Hašoa, Jom Hazikaron, Jom Ha’acmaut i Jom Jerušalajim
.
U novijoj jevrejskoj tradiciji ustanovljeno je još nekoliko praznika sa posebnim istorijskim i simboličkim značajem. Svi oni referiraju na novije događaje kako u jevrejskoj istoriji, tako i u istoriji države Izrael.
Jom Hašoa (Dan Šoe, odnosno sećanja na Holokaust) se obeležava 27. Nisana i seća na Holokaust i njegove žrtve. Jom Hašoa se u Izraelu obeležava od 1953. godine. Najpre je bilo predloženo da se za datum Jom Hašoa odredi 14. Nisan, kao godišnjica ustanka u Varšavskom getu (19. april 1943), no kako 14. Nisan pada dan neposredno pre Pesaha, datum je ipak fiksiran na 27. Nisan. Toga dana se u Izraelu i širom sveta održavaju različite komemoracije vezane za tragično ubistvo 6000000 Jevreja tokom Drugog svetskog rata, propraćene paljenjem memorijalnih sveća i izgovaranjem kadiša (posebne molitve) za pokojnike.
U Izraelu se Jom Hašoa obeležava kao dan žalosti, dan podsećanja na Holokaust i žrtve Holokausta. Državne zastave su spuštene na pola koplja, medijski sadržaji ispunjeni su dokumentarnim emisijama vezanim za Holokaust, a u deset sati ujutru oglašava se i sirena koja markira minut ćutanja, sećanja i podsećanja na strahote Holokausta.
U Srbiji se Jom Hašoa, osim 27. Nisana, kada ga obeležava jevrejska zajednica, obeležava i 27. januara, što je datum koji je uveden kao Međunarodni dan sećanja na Holokaust, kao dan kada je ruska vojska oslobodila preostalih 7500 preživelih zarobljenika i zarobljenica koncentracionog logora Aušvic. Međunarodni dan sećanja na Holokaust u Srbiji se obeležava zvaničnim državnim ceremonijama i komemoracijskim programima.
Skupština grada Beograda donela je odluku jula 2014. godine da se 10. maja obeležava Dan sećanja na žrtve Holokausta u Beogradu. Komemoracija se održava na Starom sajmištu u Beogradu, u Spasićevom paviljonu. Tog dana prisećamo se na stradale beogradske Jevreje i one dovedene u Beograd iz Banata, srednje i južne Srbije i jevrejske izbeglice iz Austrije i Čehoslovačke. Ovaj datum je izabran iz razloga što je tog dana 1942. godine nacističkoj vrhovnoj komandi javljeno da u Beogradu više nema Jevreja
Na koji god način bio obeležavan, Jom Hašoa do danas upućuje na obavezu i odgovornost ponovnog govora o Holokaustu, kao govora o onome što ne bi trebalo zaboraviti kako se nikada ne bi ponovilo.
.
Jom Hazikaron (Dan sećanja) je memorijalni dan u državi Izrael, uveden 1963. Dan tradicionalno seća na pogibiju vojnika koji su branili Izrael u različitim periodima njegove istorije, ali često biva proširen i na sećanje na druge žrtve violentnih društvenih događaja. Jom Azikaron obeležava se 4. Ijara u jevrejskom kalendaru.
.
Jom Ha’acmaut (u prevodu: Dan nezavisnosti) obeležava se 5. Ijara i slavi se u čast donošenja Deklaracije o nezavisnosti države Izrael 1948. Ovaj dan je u Izraelu često praćen zvaničnim proslavama i svečanim programima.
.
Jom Jerušalajim (Dan Jerusalima) obeležava se 28. Ijara. Praznik je nacionalnog karaktera i odnosi se na vraćanje Starog grada u Jerusalimu pod vlast države Izrael nakon Šestodnevnog rata 1967. Ovaj dan se obeležava različitim državnim ceremonijama i komemoracijama.
Više o ostalim praznicima: