Životni ciklus
Berit-mila je obred obrezivanja muškog deteta osmog dana posle rođenja, kojim se odstranjuje nabor kože na vrhu polnog organa. Ovim obredom dete stupa u tzv. ”Avramov savez” (Berito šel Avraam avinu).
Obrezivanje (cirkumcizija) je bilo uobičajeno kod jevrejskih plemena od najstarijih vremena, znatno pre primanja Tore. Ono predstavlja jednu od najstarijih operacija koje je vršio čovek. Obrezivanje se prvi put spominje u Tori kada je Bog naredio Avramu ”Ti, pak, drži zavet moj, ti i seme tvoje nakon tebe s kolena na koleno… da se obrezuje svako dete od osam dana” (Iknj.Mojs.17,9-24).
Jevreji su se strogo pridržavali toga zaveta, čak i u uslovima kada im je to bilo zabranjeno pod pretnjom smrti. Berit-mila je postala simbol jevrejstva koji je značio odluku roditelja da sina odgoje kao Jevrejina. Berit-mila se nije mogla odlagati, osim po savetu lekara, a obavljala se i subotom i na Jom kipur. Iako obrezivanje može obaviti svaki Jevrejin, pa čak i žena, ako nema muškaraca, uobičajilo se da to obavlja ”moel”, stručnjak koji poznaje osnove medicine, tehniku obrezivanja i koji je priznat od rabina. Obrezivanje je prastari običaj i kod mnogih drugih naroda i plemena gotovo svih kontinenata. Islam, takodje, propisuje obrezivanje.
U srednjem veku, a još i danas, u nekim opštinama berit-mila se obavlja u hramu. Danas se ona najčešće obavlja kod kuće ili u bolnici. U porodilištima u Izraelu postoje zasebne prostorije u kojima se obavlja berit-mila. Posle obrezivanja, otac deteta priređuje gozbu.