Šavuot
Šavuot u doslovnom prevodu sa hebrejskog jezika znači „nedelje“, odnosno sedmice. Naziv dolazi od specifične pozicioniranosti Šavuota u jevrejskom kalendaru – naime, on dolazi nakon sedam izbrojanih sedmica počevši od drugog dana praznika Pesaha i uvek pada 6. dana meseca Sivana. Čitav ovaj period brojanja 49 dana (50. dan je Šavuot) zove se brojanje omera i simbolički funkcioniše kao spiritualna priprema – usavršavanje individue koja vodi do simboličkog ponovnog primanja Tore. Naime, kao što je jevrejski narod od krhkog emotivnog i psihološkog stanja nakon izlaska iz Egipta uzrastao do spiritualno jakog naroda spremnog da primi Toru – konstitutivni akt koji Jevreje povezuje i čini ih narodom, tako se i današnji Jevreji, brojanjem omera i spiritualnim pripremanjem za praznik Šavuot (koji i slavi primanje Tore), trude da rade na sebi i na svom ličnom psihološkom i spiritualnom usavršavanju koje im daje i bolju pripremljenost za kvalitetniji i odgovorniji odnos prema sebi i drugima. Reč omer potiče od naziva za prilog u ječmu koji se u vreme postojanja Hrama ostavljao drugog dana Pesaha. Sedam nedelja brojanja Omera smatraju se takođe za dane izvesnog žalovanja, koji sećaju Jevreje na kugu koja je pomorila 24000 studenata rabina Akive u drugom veku.
Sam Šavuot dolazi kao vrhunac ovog perioda i odnosi se upravo na davanje Tore – na trenutak kada su Jevreji, primajući Toru, ujedno postali i jevrejski narod, ali i na svaki aktuelni trenutak u kome Jevreji, baveći se Torom, ponovo razumeju i interpretiraju napisane reči, na svojevrstan način ponovo primajući i aktuelizujući dati tekst. Šavuot je drugi hodočasni praznik tokom godine u jevrejskoj tradiciji i takođe obeležava početak sezone berbe voća u agrikulturalnoj godini u Izraelu.
Običaj je tokom Šavuota jesti mlečnu hranu (jer se na Toru u Pesmi nad Pesmama referira kao na „mleko i med pod jezikom“), čitati knjigu o Rut (čija se radnja dešava u vreme Šavuota i simbolički je povezana za smisao praznika) i ostati budan cele noći i proučavati Toru.
Više o ostalim praznicima: