Šemini Aceret i Simha Tora
Šemini Aceret u slobodnom prevodu sa hebrejskog jezika znači „okupljanje na osmi dan“. U pitanju je osmi dan praznika Sukot, čiji se sam završetak poklapa sa praznikom Šemini Aceret. U ovom smislu Šemini Aceret je u isto vreme i osmi dan Sukota, kao i zaseban praznik, koji pada 22. Tišrija po jevrejskom kalendaru.
U Izraelu je Šemini Aceret istovremeno i praznik Simha Tora, dok je u ostalim zemljama (u jevrejskoj dijaspori) Simha Tora sledećeg dana, 23. Tišrija. Simha Tora znači „radost Tore“, a ovaj dan je posvećen kompletiranju ciklusa čitanja delova Tore. Naime, tokom godine svakog Šabata u sinagogama se čita poseban deo Tore. Delovi Tore (zvani parašot) se tako čitaju redom, da bi se za godinu dana iščitala čitava Tora. Osim čitanja, običaj je da se tokom te nedelje kada se čita određeni deo Tore o njemu i razmišlja, te da se dati deo proučava, podučava i interpretira; time se svake godine ponovo prolazi kroz čitavu Toru, podstičući osobu na sazrevanje putem traženja i saznavanja novih interpretacija ovog fundamentalnog teksta jevrejske tradicije.
Stoga nije neobično da je završavanje ciklusa čitanja veliki događaj – obeležen čitavim jednim praznikom kao što je Simha Tora. Toga dana se završava godišnji ciklus čitanja Tore, ali se odmah na licu mesta započinje i novi, kao pokaz da se znanje koje se crpi iz Tore ne završava jednim njenim iščitavanjem, te da ona nema „kraj“ u klasičnom smislu. Na Simha Tora u sinagogi je veselo – Tora se pronosi, često se sa njom pleše, pevaju se različite radosne pesme, Tora i članovi zajednice se zasipaju bombonama, a deca vrlo živo učestvuju u čitavom događaju.
Više o ostalim praznicima: