Senda Berenson
Ovaj mesec želeli bismo da posvetimo Sendi Berenson, osnivačici ženske košarke, koja je bila pionirka ovog sporta kao direktorka fizičkog obrazovanja na Smit koledžu u Northemptornu, Masačusets. Umrla je u Santa Barbari (Kalifornija) 16. februara 1954. godine.
Senda Berenson je rođena 19. marta 1868. godine u Butrimonisu, Litvanija. Porodica je emigrirala u Ameriku nakon što je očev posao sa drvetom uništen u požaru. Osiromašeni Berensonovi su se nastanili u Bostonu, gde se Senda zainteresovala za muziku, književnost i umetnost. Sendin otac Albert je odrastao u tradicionalnoj jevrejskoj porodici i razmišljao da postane rabin. Međutim, postao je praktikant Haskale, evropskog pokreta koji se zalagao za veću integraciju Jevreja u sekularno društvo. Želeo je da se porodica što pre amerikanizuje, te je zato porodica govorila samo engleski i ignorisala jevrejske verske običaje, iako deca nisu u potpunosti napustila svoju veru.
Tokom svog detinjstva Senda je bila slabašna, zbog čega se okrenula gimnastici u nastojanju da poboljša svoju snagu. Sa 23 godine otpočela je svoju nastavničku karijeru na Smit koledžu i u roku od godinu dana postala je očarana sportom zvanim “košarka”. Nakon što je prisustvovala mnogim konferencijama o fizičkom obrazovanju i košarkaškim utakmicama, upoznala je pronalazača igre, dr Džejmsa Nejsmita, koji ju je ohrabrio da usvoji ovaj sport kao grupnu vežbu za svoje studentkinje.
“Berenson je želela da dopuni gimnastičke vežbe drugim aktivnostima, koje bi održavale studentkinje u formi i koje mogu da se koriste u zatvorenom prostoru”, rekla je Nensi Jang, arhivista na Smit koledžu. Nejsmitova košarka je delovala kao dobar izbor.”
22. marta 1893. godine, Senda je održala prvu košarkašku utakmicu samo za žene (nije bilo muških gledalaca, jer se to smatralo neprimerenim) između grupe studentkinja druge godine i brucoškinja. Ovo je bio značajan i kontroverzan potez, s obzirom na to da žene tog doba nisu učestvovale u timskim sportovima. Promociju, koja je bila potrebna kako bi se čulo za žensku košarku u timskim takmičenjima, uglavnom su radile jevrejske organizacije, što je dovelo do brze popularizacije sporta, ne samo u jevrejskim institucijama, nego i u drugim ženskim koledžima.
Brenson je napisala i razvila zvanični pravilnik za žensku univerzitetsku košarku, kao i brojne članke o novom sportu. 1. jula 1985. godine, zajedno sa Margaretom Vejd i Bertom Tig, primljene su kao prve ženske članice u Košarkašku kuću slavnih. Takođe, bila je u prvoj klasi žena primljenih u Žensku košarkašku kuću slavnih 1999. godine. U međuvremenu, 1987. godine, bila je primljena i u Međunarodnu jevrejsku kuću slavnih.
Basketball Hall of Fame International Jewish Sports Hall of Fame Women’s Basketball Hall of Fame Biography Senda’s niece Enshrinement Speech
Ostavite komentar