NUMERUS CLAUSUS 1940. – Uredbe o ograničavanju prava Jevreja u Kraljevini Jugoslaviji
REZIME DOKTORSKE DISERTACIJE:
Prvi deo rada obuhvata uvodna razmatranja, teorijsko-metodološki okvir, problematizovanje teme, određivanje predmeta istraživanja i operacionalizaciju svih faza istraživanja, sa naučnim i praktičnim doprinosom, kao i deo disertacije koji obuhvata stvaranje države Južnih Slovena, društvenu strukturu zajedničke države, državnopravne odlike, pitanje izjednačavanja pravnih sistema, kao i političko-pravni sistem Kraljevine Srba, Hrvata i Slovenaca i položaj Jevrejske zajednice u novoj državi.
Drugi deo rada obuhvata društveno-istorijski položaj jevrejske zajednice na prostoru tadašnje Kneževine, zatim Kraljevine Srbije, sa istorijskim pregledom sociodemografskih karakteristika Jevrejske zajednice u Kraljevini Srbiji, pre i nakon Berlinskog kongresa 1878. godine, pre i nakon Balkanskih ratova i u Kraljevini SHS, kasnije Kraljevini Jugoslaviji, uz analizu socioreligijskog i ekonomskog položaja jevrejske zajednice.
Treći deo doktorske disertacije ukazuje na uporednopravni pregled antisemitske legislative u Nemačkoj i u izabranim državama Evrope i okruženja.
Četvrta celina obuhvata numerus 1940. godine u Kraljevini Jugoslaviji, kroz prethodnu analizu spoljnopolitičkih i međunarodnopravnih aspekata delovanja Kraljevine i približavanje Trojnom paktu, uticaj na Jevrejsku zajednicu uz teorijski osvrt na pravnu snagu i hijerarhiju pravnih akata u Kraljevini Jugoslaviji. Ukazuje se na Uredbu kao način vladanja, društvene prilike u vreme donošenja uredbi o ograničavanju prava Jevreja, kroz analizu sadržaja i pregled
dnevnopolitičke štampe na temu položaja jevrejske zajednice u Kraljevini, za period 1939 – 1940. godine, kao i analizu incidenata usmerenih protiv jevrejske zajednice u periodu 1939 – 1940. godine.
Peti i šesti deo disertacije analiziraju uticaj antijevrejske štampe u javnosti i pripremu javnosti na donošenje uredbi, analizu članaka i konačno donošenje Uredbe o upisu lica jevrejskog porekla za učenike Univerziteta, visokih škola u rangu univerziteta, viših, srednjih, učiteljskih i drugih stučnih škola i Uredbe o merama koje se odnose na Jevreje u pogledu obavljanja radnji sa predmetima ljudske ishrane, uz analizu sadržaja Beogradske, Zagrebačke, Ljubljanske, Skopljanske i Sarajevske dnevne štampe na donošenje Uredbi.
Sedmo poglavlje bavi se spoljnopolitičkim i unutrašnjepolitičkim odjecima ograničavajućih uredbi, pravnom primenom uredbi i društvenim posledicama uredbi.
Završni deo disertacije obuhvata verifikaciju i rezultate istraživanja uz analizu društvenih posledica kroz sprovedeni ekspertski intervju i intervju sa savremenicima događaja 1940. godine, uz pogled sa istorijske distance, diskusiju i završna razmatranja.
KLjUČNE REČI: NUMERUS CLAUSUS, uredbe, pravo, istorija, Jevreji, Kraljevina Jugoslavija.
NAUČNA OBLAST: Pravo
UŽA NAUČNA OBLAST: Pravno-istorijska
Biografija autora
Doktorsku disertaciju u celini možete pročitati klikom na
Disertacija Numerus clausus
Ostavite komentar