KRAV MAGA – šta je, kako je nastala i zašto vam može spasiti život?
Kako je antisemitizam sve više rastao, Jevreji su bili mete pljački i oduzimanja svega što su imali. Od nakita, umetnina, automobila, pa i oružja, koje su posedovali kako bi odbranili svoju porodicu. Na taj način, bili su prinuđeni da se, doslovno, brane golim rukama.
Pojam krav maga vodi poreklo iz hebrejskog jezika i u bukvalnom prevodu znači kontaktna borba (krav – borba, maga – kontakt). Osmislio ju je Imrih ”Imi” Lihtenfeld, 30-tih godina XX veka u Čehoslovačkoj, kako bi zaštitio jevrejski narod od sve izraženijeg antisemitizma.
Imi je zbog jevrejskog porekla na sopstvenoj koži osetio podsmeh, vređanja pa i fizičke napade. Jednoga dana odlučio je da se tome suprotstavi i kombinujući tehnike boksa, rvanja, ulične borbe, kojima ga je naučio otac, baveći se radom u policiji, postaje tvorac novog odbrambeno – taktičkog sistema – krav mage.
Suština tehnike je u iznenadnim, ali efikasnim i brutalnim kontra napadima. Bitno je naglasiti, da krav maga nije borilački sport, već isključivo taktička veština samoodbrane. Upravo je to i moto: ”Odbrani se i beži!”
U krav magi uopšte nema zahvata koji se koriste da biste vi prvi napali nekog, već su tehnike zasnovane na odbrani od raznih vidova hvatova, davljenja i napada različitim vrstama oružja na otvorenom ili zatvorenom prostoru. Ključno je onesposobiti napadača, osmotriti oko sebe i ukoliko nema više opasnosti, u najkraćem mogućem roku se udaljiti.
Krav magu danas koristi vojska i policija mnogih zemalja, zatim bezbednosne službe i specijalne jedinice. Prvi civili koji su imali priliku da se upoznaju sa ovim sistemom odbrane bili su polaznici Vingejt Instituta u Netanji 1971. godine. U krav magi nema razlike u treningu žena i muškaraca. Oba pola podjednako se obučavaju da i snagu napadača iskoriste protiv njega. Svaki zglob na telu pokrećemo i savijamo na specifičan način i dovoljno je da ga napadaču veštim pokretom ”izvrnemo” u pravcu suprotnom od toga, on će pući. Dakle, snaga i veličina žrtve najčešće nemaju veliki uticaj na ishod napada!
Najbitniji su munjeviti i efikasni udarci u otkrivene i osetljive delove tela, kao što su očne jabučice, nos, stomak, prepone, zadnji deo kolena. Kao ”oružje” možete koristiti pesnice, koren šake, lakat, koleno, potkolenicu. Bukvalno, sve ono što vam preostaje kada kod sebe više nemate nikakvo oružje. Međutim, tokom krav maga treninga, naučićete kako da u svrhe samoodbrane iskoristite ključ od stana, flašicu pa čak i mobilni telefon.
Da biste krenuli na krav magu, uopšte ne morate posedovati zavidnu fizičku kondiciju, ali budite uvereni da ćete je, ukoliko se barem malo potrudite, na treninzima definitivno steći. Nakon neophodnog zagrevanja, svakim treningom savladavaćete neki novi zahvat, a instruktori će vas u kontrolisanim uslovima obučavati tako, da zaista možete da osetite taj emocionalni i fizički stres, koji se stvara prilikom stvarnog napada i sa kojim ćete se sve lakše i lakše hvatati u koštac. Tu su i nezaobilazni, treninzi u simuliranim uslovima, kao što su napad u liftu, prilikom ulaska u automobil ili u noćnom klubu, u uslovima slabog osvetljenja, a jake buke.
Krav magu danas treniraju muškarci, ali i milioni žena, pa i dece širom sveta. Izvanredna je za jačanje tela i duha, ali i postizanja psihičke stabilnosti i samokontrole. Da ne pominjemo što ćete steći izuzetno samopouzdanje i slobodnije se kretati gradom.
Ostavljamo vas da razmislite, uz pozdrav kojim počinje i završava se svaki krav maga trening – Kida!
Ukoliko, pak, niste raspoloženi za ozbiljnije treniranje, predlažemo par korisnih tehnika, koje ipak možete provežbati i kod kuće, uz najiskrenije želje da vam to znanje nikad ne zatreba!
Ostavite komentar