Gertruda Bel Elajon
Ovaj mesec želimo da posvetimo Gertrudi Bel Elajon, biohemičarki i farmakološkinji, koja je u oktobru 1988. godine dobila Nobelovu nagradu za fiziologiju i medicinu, za svoja otkrića “važnih novih principa lečenja lekovima”.
Elajon je rođena u Njujorku 1918. godine, u porodici Roberta Elajona, jevrejskog imigranta iz Litvanije i Berte Koen, jevrejske imigrantkinje iz Poljske. Kako je bila odlična učenica, maturirala je u srednjoj školi Volton sa 15 godina. Nakon što joj je deda umro od raka stomaka, Gertutrda je odlučila da nastavi karijeru u nauci i medicini. Zahvaljujući svojim dobrim ocenama mogla je da pohađa Hanter koledž bez školarine, gde je diplomirala hemiju 1937. godine.
Elajon je imala problema da pronađe posao kao hemičarka, pa je tako radila kao nastavnica, sekretarica, a kasnije je prihvatila neplaćeni posao u hemijskoj laboratoriji. Sa ušteđenim novcem i pomoći roditelja, pohađala je univerzitet u Njujorku, gde je magistrirala 1941. godine.
Tokom Drugog svetskog rata industrijske laboratorije su imale nedostatak hemičara što je pomoglo Gertrudi da pronađe posao u laboratoriji. Nakon što je godinu ipo dana radila u kontroli kvaliteta u jednoj velikoj prehrambenoj kompaniji, težila je izazovnijoj i raznovrsnijoj profesiji. To ju je dovelo do istraživačke pozicije u kompaniji Johnson & Johnson, gde je radila šest meseci. Do tada je dobila mnogo ponuda iz drugih istraživačkih laboratorija, ali joj se najviše dopalo mesto asistenta Džordža Hičinsa, doktora medicine u laboratoriji “Wellcome Research Laboratories”.
Hičins je radio na novom načinu razvoja lekova pokušavajući da ih razume, umesto pokušaja i grešaka. U to vreme, Gertruda Elajon je započela doktorski program na Politehničkom institutu u Bruklinu, gde je studirala noću posle posla. Posle dve godine joj je rečeno da ne može da nastavi vanredne studije, pa je morala da se odluči između doktorata ili posla. Ostala je u laboratoriji i odustala od ideje o doktoratu. Kasnije dobila počasnu doktorsku titulu sa Tehničke škole Tandon Univerziteta u Njujorku.
Gertrudin rad je rezultirao hemioterapijama za leukemiju, imunosupresivnim lekovima za transplantaciju bubrega, tretmanima gihta, lupusa i teškog reumatoidnog artritisa, važnim antivirusnim lekom aciklovirom koji se koristi za lečenje herpesa, kao i brojnim naučnim dostignućima, koja su, između ostalih, doprinela razvoju AIDS tretmana AZT.
Za više informacija, posetite i:
Ostavite komentar