25 činjenica o Holokaustu, koje nećete videti u školskim udžbenicima…
Piše: Maja Mihajlović
Jedan od najmračnijih perioda u našoj istoriji. Događaj, čije se posledice i danas osećaju, a opet, mnogi o tome ćute i prave se da toga nema.
Od svega je ostala pokoja ispovest neke preživele žrtve i gomila podataka da budućim generacijama svedoče o onome što je bilo i što ne sme da se ponovi.
1. Trećina tadašnje Jevrejske populacije ubijena je tokom Holokausta
2. Među njima, 1.1. miliona žrtava, bila su deca!
3. Ajzenhauer je 1945. godine predvideo da će ljudi u budućnosti negirati ozbiljnost i tragediju Holokausta.
4. Bergen Belzen, logor u kome je preminula Ana Frank, oslobođen je samo par nedelja nakon njene smrti
5. Adolf Hitler je planirao da nakon rata otvori ”Muzej istrebljene rase” u kojem bi bile izložene sve dragocenosti i lične stvari, otete Jevrejskom narodu
6. Vitold Pilecki, poljski voljnik, dobrovoljno se prijavio za odlazak u Aušvic, samo kako bi tamo uvideo kakav je život zarobljenika, a zatim pobegao i svetu predočio sve te činjenice
7. Nemačka kompanija Leitz, koja je proizvodila čuvene Lajka foto-aparate, pomogla je stotinama Jevreja, svojim zaposlenima, da pobegnu od nadolazećeg rata, tako što im je masovno izdavala naloge za rad u inostranstvu i u najkraćem roku ih poslala van Nemačke
8. Pariska islamska zajednica je tamošnjim Jevrejima pomagala, dajući im islamska dokumenta.
9. Za vreme svoje vlasti, Hitler nijednom nije zakoračio u neki koncentracioni logor.
10. Poricanje Holokausta je zvanično deklarisano kao zločin u 17 zemalja sveta.
11. Logor Treblinka (Poljska) zapošljavao je svega 150 radnika, ali bio odgovoran za ubijanje preko 870.000 Jevreja.
12. Nacisti su smrti poštedeli samo one Jevreje, čiji su preci primili hrišćanstvo pre osnivanja Nemačke imperije, 1871. godine
13. Muslimanska porodica koja je spašavala Jevreje od Holokausta, tokom rata u Bosni dobila je pomoć države Izrael, kada su dobrovoljno prešli u judaizam.
14. Četiri sestre Sigmunda Frojda ubijene su u logorima
15. Dva poljska lekara spasili su 8.000 Jevreja, lažno proglasivši epidemiju tifusa i naciste odvratili od upada u njihov grad
16. Dahau, prvi koncentracioni logor u Nemačkoj, otvoren je šest godina ore početka Drugog Svetskog rata
17. Alfred Hičkok je 1945. godine snimio film o Holokaustu. Bio je sakriven sve do 1984. godine
18. 99% danskih Jevreja je bilo spaseno, zahvaljujući pravovremenoj reakciji njihove Vlade, koja ih je deportovala do neutralne teritorije – Švedske.
19. Pre Holokausta, Hitler je Britaniji i SAD-u ponudio da prime Jevrejske izbeglice. Oni su to odbili.
20. Kompanija koja je proizvodila otrovni gas Ciklon B, odgovoran za smrt miliona Jevreja, i dalje postoji kao kompanija koja se bavi proizvodnjom pesticida.
21. Nakon rata, grupa ”Jevrejskih osvetnika” skovala je plan da zatruje vodu u Nemačkoj i time ubije 6 milona Nemaca, ali Britanska tajna služba ih je otkrila i sprečila, dok je otrov putovao ka vodovodu.
22. Karl Josef Silberbauer, oficir SS-a koji je uhapsio Anu Frank i njenu porodicu, nakon rata je nastavio da radi za Zapadnonemačku tajnu službu i kupio je knjigu Dnevnik Ane Frank, samo kako bi video da li se i njegovo ime spominje.
23. Tokom Holokausta, bilo je i ljubavnih priča. Jedan Namački vojnik zaljubio se u Jevrejsku zarobljenicu i nekoliko puta je spasio smrti. Nakon rata, na sudu je svedočila u njegovu korist
24. Japanski konzul, Kin Sugihara je spasio 6.000 Jevreja, svima im dajući vize za Japan, iako je dobio preporuku da to ne čini.
25. Oko 164 miliona eura iznosi profit nacističke Nemačke, na račun prinudnog rada zarobljenika tokom Holokausta.
LINKOVI:
The Holocaust: An Introductory History
VIDEO: A Day in Auschwitz – Nazi Jewish Holocaust Amazing Documentary
VIDEO: Holokaust – dokumentarni film (sa srpskim prevodom)
Povratak na listu zanimljivih članakaMaja Mihajlović rođena je 1990. godine u Beogradu, gde i danas živi. Osnovne i master studije na smeru marketing, završila je na Ekonomskom fakultetu u Beogradu. Nakon mnogobrojnih praksi i honorarnih angažovanja u oblasti marketinga i copywriting-a, trenutno je zaposlena je u švajcarskoj firmi Prodevcon.
Svoje slobodno vreme, voli da provodi u prirodi, amaterski se bavi fotografijom i rado izučava strane jezike. Govori engleski, nemački, i pomalo španski, a rado uči i hebrejski jezik.
Maja je volonterka Haver Srbije, brine se o Facebook profilu organizacije i piše za naš web sajt.
1 Komentar
Nemanja / January 26, 2016 at 3:34 pm
IG FARBEN se zove firma koja je proizvodila bojne otrove i to cak i u prvom svetskom ratu . BASF takodje je proizvodio oruzje , kao i KRUPP , nezakonito posle rata .
Ostavite komentar