Po prvi put u Beogradu, povodom Međunarodnog dana borbe protiv homo/bi/transfobije Međunarodnog dana borbe protiv homo/bi/transfobije, održava se dvodnevni festival izraelskog LGBTI filma, Falafel, 16. i 17. maja u KC gradu. Festival spaja LGBTI, jevrejsku i izraelsku kulturu i zajednicu. Program festivala se sastoji od filmskih projekcija, panela, izložbe i degustacije izraelskih specijaliteta i aktuelizuje različita društvena pitanja, u kontekstu borbe protiv predrasuda, diskriminacije, antisemitizma, homofobije i ksenofobije i podstiče publiku na razvijanje kritičkog mišljenja po pitanju datih tema.
Tokom trajanja Falafel festivala imaćete priliku da pogledate izložbu “BGD-TLV: Baloni slobode” autorke Lazare Marinković koja prikazuje atmosferu sa Parada ponosa i povlači paralelu, između Beograda i Tel-Aviva.
18:30 – 20h | Projekcija filma: Puževi na kiši–
Tel Aviv, leto 1989. Boaz, student lingvistike, dobija anonimna ljubavna pisma, koja je napisao muškarac i koja potkopavaju njegov seksualni identitet i mešaju se u miran ljubavni život koji vodi sa svojom devojkom.
Režija: Jariv Mozer
Uloge: Liron Argaman, Jaron Biton, Šak Brener
Izrael, 2013.
Igrani film
Trajanje: 82 min
20h – 21:30 | Panel: LGBTI egzistencija i aktivizam
unutar jevrejskog kulturalnog konteksta –
Panel o LGBTI egzistenciji i aktivizmu unutar jevrejskog kulturalnog konteksta, potrebe i izazovi međusobne saradnje manjinskih zajednica na primeru Tel Aviva, Budimpešte i Beograda.
Na panelu učestvuju:
Shirley Charlie Kleinman (Izrael)
Shirley Charlie Kleinman (preferirane zamenice: oni/njih) dolazi iz Izraela i bavi se trans* aktivizmom, javnim govorom, žurnalizmom i drag king performansom.
Drži predavanja na hebrejskom i engleskom, od kojih su samo neka „Rodni performans na sceni i izvan nje kao društveno ogledalo“, „Biološki pol, rod i seksualnost – stvari kojima nas nisu naučili“, „Istorija izraelskog drag-a“ i „Transrodno zapošljavanje – kako uspešno primeniti diverzitet u Vašoj organizaciji“.
Bavi se LGBTQA i rodnim reporterstvom i publicizmom na vodećim izraelskim onlajn informativnim sajtovima kao što su Ynet i Mako.
Režira i producira umetničke projekte, izvodi performanse i od osnivanja koordinira D.U.Y.A drag žurke u Tel Avivu.
Dragana Stojanović (Srbija)
Teoretičarka i aktivistkinja, antropološkinja u svetu teorije umetnosti, kulture i medija, i edukatorka u domenu formalnog i neformalnog obrazovanja. Trenutno je zaposlena u zvanju docentkinje za oblast studija kulture na Fakultetu za medije i komunikacije u Beogradu. Pored toga, aktivna je kao volonterka i konsultantkinja za edukacijske projekte obrazovne organizacije Haver Srbija.
Poseban domen njenih interesovanja predstavljaju studije roda i seksualnosti, feminizmi, pozicije višestrukih Drugosti, kao i odnos između tradicijskog, aktuelnog i inovatorskog u području religije i studija religije.
JelenaVasiljević (Srbija)
Poslednjih osam godina radi u Labrisu, najstarijoj lezbejskoj organizaciji u regionu Zapadnog Balkana, najpre kao koordinatorka programa razvoja zajednice, a potom i na projektima zagovaranja. Kao koordinatorka programa razvoja zajednice organizovala je veliki broj radionica, neformalnih društvenih okupljanja i susreta sa istaknutim lezbejkama iz celog sveta, a njen rad na projektima zagovaranja temelji se na učešću u borbi za poboljšanje pravne zaštite i društvenog prihvatanja LGBT ljudi.
Pored rada u Labrisu i aktivizma, obožavam da priprema hranu, a posebno je interesuju kolači i dezerti.
21:45 | Projekcija filma: Džesika Bler –
Karni se oseća izdvojeno. Izdvojeno od sveta, svoje zemlje, jezika, čak i od svog tela. I tako, sve dok ne sretne Džesiku Bler, kojoj je potreban odmor od bajkovitog američkog sna. Dok neobavezno tumaraju u sred neke nedođije slučajno upoznaju dva konfuzna Izraleca i ova četvoročlana grupa nesnađenih zajedno lutaju kroz pitanja o životu, sazrevanju, žvakaćim gumama i sebi samima. Kroz ovo jedinstveno poznanstvo, Karni će ponovo otkriti svoj seksualni identitet, kao i sasvim novu stranu svog bića, kao mesta u koje će se konačno uklopiti
Režija: Karni Haneman
Uloge: Džesi Daner, Guj German, Karni Haneman
Izrael, 2017.
Igrani film
Trajanje: 80 min
ČETVRTAK, 17. maj
17h – 18:30 | Projekcija filma: Topljenje –
Šlomo, koji u sobi svoga sina Asafa otkriva žensku odeću i nakit, odlučuje da „dečaka nauči lekciju“. Kad se jedne kišne večeri, posle žurke, Asaf vrati kući, njegovi pokušaji da uđe u kuću ne uspevaju. Njegov otac, sa prećutnim pristankom majke, zaključava sva vrata. Danas, 4 godine kasnije, Galia se obraća detektivskoj agenciji da joj pomognu da nađe svog sina Asafa, kako bi ga zamolila da poseti Šlomoa, svog oca koji umire od raka. Jedne večeri, u noćnom klubu u Tel Avivu, Asaf je primećen kako nastupa kao prelepa transrodna pevačica pod imenom Ana. Nekoliko dana kasnije, u Šlomovoj sobi u bolnici, pojavljuje se privatna medicinska sestra, koju je, prema njenim rečima, poslala osiguravajuća kuća. Medicinska sestra je Ana (njegov sin Asaf), koja uspeva da osvoji Šlomovo srce svojom očaravajućom ličnošću i svojim posebnim viđenjem života.
Režija: Doron Eran
Uloge: Hen Jani, Jonatan Barak, Limor Goldštajn
Izrael, 2012.
Igrani film
Trajanje: 86 min.
18:30 – 19h | Ukus Izraela – degustacija hrane –
Nema boljeg načina da upotpunite filmski doživljaj, ali i znanje o izraelskoj kulturi od hrane. Degustacija slanih izraelskih specijaliteta.
19h – 20:30 | Projekcija filma: Širom otvorenih očiju –
Oženjeni, ortodoksni Jevrejin, mesar iz Jerusalima, otac četvoro dece, se zaljubljuje u svog 22-godišnjeg pomoćnika, što budi sumnju njegove žene i neodobravanje ortodoksne zajednice.
U konzervativnom Jerusalimu, poznatom izraelskom fudbaleru, Šošan Amiju, preti mafija i uslovljava ga da se javno deklariše kao homoseksualac zato što je flertovao sa devojkom šefa mafije. Amija odbacuju saigrači i fanovi ali Šošan/Šošana postaje heroj gej zajednice.
Režiser: Šaj Kanot
Izrael (hebrejski sa srpskim titlom)
Igrani film
Trajanje: 100 min
22:15 – 00:30 | Žurka sa Sajsi MC –
Sajsi MC, srpska reperka, koja je na rep sceni aktivna još od 2002. godine. Njena muzika je otvorena i iskrena, gola i nepretenciozna. Sajsi odbija da se povinuje društvenim normama i kreira rime sa stavom.